Decydując się na jakąkolwiek inwestycję, zawsze pada pytanie: “Czy to się opłaca?”, “Czy warto wydawać pieniądze?”, a także “Jak szybko mi się to zwróci?”.
O ile inwestowanie w instalację fotowoltaiczną nie jest już tematem do dyskusji czy się opłaca, to nadal spotykamy się z brakiem świadomości w zakresie korzyści z posiadania magazynu energii.
Magazyny energii, zwłaszcza w połączeniu z instalacjami fotowoltaicznymi, stają się coraz ważniejszym elementem nowoczesnych systemów energetycznych. Ich rosnąca popularność wynika nie tylko z postępu technologicznego, ale także z potrzeby efektywniejszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W kontekście instalacji fotowoltaicznych, magazyny energii oferują szereg korzyści, które mają kluczowe znaczenie dla zarówno indywidualnych gospodarstw domowych, jak i dla większych systemów energetycznych.
Czym jest magazyn energii?
Magazyn energii to urządzenie, które często porównywane jest z akumulatorem. Przechowuje wyprodukowaną w nadmiarze przez panele fotowoltaiczne energię, którą prosument może wykorzystać w dowolnym przez siebie momencie.
Jeśli energia słoneczna generuje za dużo energii i nie ma z niej pożytku, nie ma kto jej zużywać, nie posiadamy magazynu energii, „wyrzucamy” nadmiar wyprodukowanej energii słonecznej. W rzeczywistości dzieje się tak, że energia słoneczna jest marnowana. To marnotrawstwo i ograniczenie emisji stanowią duże wyzwanie dla przyszłości energii słonecznej.
Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w magazyn energii, który dzięki przechowywaniu nadmiernej ilości wyprodukowanej energii w ciągu dnia posłuży nam jako źródło zasilania sprzętów gospodarstwa domowego wieczorem i w nocy. Wieczorem i nocą, gdy fotowoltaika już nie pracuje, można nadal zużywać swój własny prąd (ten, który został w ciągu dnia wyprodukowany przez instalację PV, a następnie zgromadzony w magazynie energii), bez konieczności pobierania energii od zewnętrznego dostawcy.
Zwiększa się wówczas autokonsumpcja. Im więcej energii w ciągu dnia można zmagazynować, tym więcej energii słonecznej można wykorzystać na własne potrzeby.
Posiadanie magazynu energii poprawia współczynnik autokonsumpcji energii elektrycznej, pozwalając na oszczędność finansową oraz większą niezależność energetyczną do sieci.
Kluczowe korzyści z wykorzystania magazynów energii
Zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii: Magazyny energii umożliwiają gromadzenie energii w okresach jej nadprodukcji (np. wietrznych lub słonecznych dniach) i wykorzystanie jej, gdy produkcja energii z odnawialnych źródeł jest niższa. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym bez ryzyka destabilizacji sieci.
Stabilizacja sieci energetycznej: Magazyny energii mogą szybko dostarczać energię do sieci w przypadku nagłych zmian w zapotrzebowaniu lub produkcji, zapewniając stabilność i niezawodność dostaw energii.
Optymalizacja kosztów energii: Systemy magazynowania pozwalają na zakup i przechowywanie energii w okresach, gdy jej koszt jest niższy, oraz wykorzystanie jej, gdy ceny rosną, co przyczynia się do obniżenia całkowitych kosztów energii dla konsumentów.
Wsparcie dla mikrosieci: Magazyny energii są kluczowym elementem mikrosieci, czyli lokalnych systemów energetycznych, które mogą działać niezależnie od głównej sieci. Pozwalają na zapewnienie ciągłości zasilania w energię w odległych lub izolowanych obszarach.
Żywotność magazynu
Dzisiaj w Internecie możemy znaleźć wiele opinii na temat magazynów energii. Wiele z nich to głosy o tym, że taki magazyn jest drogi, że szybko się zużyje i że za kilka lat trzeba będzie go zutylizować i kupić nowy. Nie zdąży się nawet zwrócić jego zakup.
Otóż magazyn energii nie zepsuje się po 5 czy 8 latach i nie trzeba będzie go wyrzucić, ponieważ większość magazynów posiada aż 10 lat gwarancji, co świadczy o długiej żywotności. Oczywiście nie oznacza to, że po okresie gwarancji skończy się jego żywotność. Za przykład może posłużyć inwestycja w samochód. To, że producent daje nam 2 lata gwarancji nie oznacza, że po 2 czy 3 latach silnik będzie do wymiany.
Magazyn energii to urządzenie, które jednak oprócz swojej pojemności wyrażonej w kWh, posiada także określoną żywotność, którą definiuje się na podstawie „cykli” – sytuacji, kiedy magazyn zostanie w pełni naładowany, a następnie w całości rozładowany. Choć magazyny energii różnią się swoimi możliwościami w zależności od producentów, to można stwierdzić, że średnia wartość jaką może osiągnąć magazyn energii elektrycznej wynosi 6000 cykli. Zakładając, że konsument magazynuje energię w ciągu dnia w akumulatorze, a następnie po zmroku z niej korzysta – wykonuje jeden pełny cykl na dobę. Biorąc pod uwagę ilość długich i słonecznych dni w roku, możemy przyjąć rocznie 250 dni, w których będziemy go ładować na 100% i rozładowywać do 0%, więc można oszacować, że magazyn energii jest w stanie posłużyć ok. 24 lat.
Opłacalność inwestycji w magazyn energii
Na ostatnie pytanie, które zostało postawione na początku „Jak szybko mi się to się zwróci?” odpowiadamy: inwestycja w fotowoltaikę z magazynem energii na pewno zwróci się szybciej, niż bez.
Dzięki dużym dofinansowaniom do rozwiązań magazynowania energii ten wydatek zwraca się szybko. Trudno oszacować czy zakup zwróci się za 3 lata czy 5 lat, ale jedno jest pewne – dzisiaj inwestycja w fotowoltaikę bez magazynu energii jest nieopłacalna i zwraca się nawet dwa razy dłużej niż z magazynem.
Magazynuj, nie oddawaj!
Dzięki inwestycji w OZE, a także urządzenia wspomagające, osiągnięcie większej niezależności energetycznej i finansowej jest na wyciągnięcie ręki.